Pulsating Leaf

Doğal Bir Enerji Kaynağı Olan Maca Tozu Nedir?

Beslenme konusunda bilinçlenmenin artmasıyla birlikte doğal bitkilerin isimlerini daha çok duymaya başladık. Besin değeri yüksek bir süper gıda olarak bahsedilen maca kökü de bunlardan biridir. Bu yazıda birlikte maca kökünden elde edilen maca tozu nedir, maca tozunun faydalarını ve kullanımını inceleyelim.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Maca Tozu

Maca Tozu Nedir?

Maca bitkisi, Güney Amerika'da yetişen turp benzeri bir bitkidir. En az 3000 yıldır Peru’da tarımının yapıldığı bilinmektedir. Bu bölgede yaşayan İnka savaşçılarının güçlerinin maca kökünden geldiğine inanılmaktadır. Maca kökü, toz halinde tüketilmektedir. Kök, toplanıp kurutulduktan sonra öğütülerek maca tozu elde edilir. Elde edilen bu toz, besin takviyelerinde veya gıda ürünlerinde kullanılmaktadır. Kısaca maca tozu nedir derseniz, bir bitki olan maca kökünden elde edilen bir takviyedir diyebiliriz.

Maca Tozunun Faydaları Nelerdir?

Maca tozu, birçok önemli besin maddesi ve bileşen içerir. İnsan vücuduna sağladığı yararlar bu maddeler sayesindedir. 100 gram maca tozunun besin değerleri:

 • 325 kalori enerji
 • 71 gram karbonhidrat
 • 7,1 gram diyet lifi
 • 3,6 gram toplam yağ
 • 14,3 gram protein

şeklindedir. Bunların yanı sıra vitaminler (C ve B6), mineraller (demir, bakır, potasyum) ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir.

Maca Tozunun Sağlık Üzerindeki 6 Önemli Etkisi 

 1. Cinsel sağlık ve libido üzerinde etkilidir. Yapılan araştırmalar maca tozunun hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel sağlığı iyileştirdiğini göstermiştir.
 2. Maca kökü, vücuttaki glutatyon seviyelerini arttıran antioksidan etkilere sahiptir. Bu durum bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
 3. Maca tozunun faydaları arasında ruh iyileştirme, enerji seviyesini yükselterek yaşam kalitesini arttırma gibi etkiler de vardır.
 4. Menopoz belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.
 5. Östrojen seviyelerinin düzenlenmesi üreme sağlığının ve doğurganlığın iyileştirilmesine ve aşırı kıllanma, kilo alımı ve akne gibi polikistik over sendromu (PKOS) gibi durumlarla ilgili semptomların azaltılmasına da yardımcı olabilir.
 6. Maca tozu, güce dayalı performans sporları yapan kişilerde dayanıklığı arttırmaya yardımcıdır.

Maca Tozu

Maca Tozu Kullanımı

Maca tozu nedir, faydaları nelerdir gibi konu başlıklarına değindikten sonra bir de maca tozunun nasıl kullanıldığına bakalım. Maca tozu, genellikle smoothielerde, tatlılarda veya yiyeceklerde kullanılabilir. Ayrıca kapsül veya tablet formunda da bulunabilir. Ancak, herhangi bir takviye ürününde olduğu gibi, dozaj konusunda dikkatli olmak önemlidir. Yetişkinler için 1 tatlı kaşığı kadar kullanılması önerilmektedir.

Maca tozunu satın alırken, kaliteli ve güvenilir bir kaynaktan temin etmek önemlidir. Organik sertifikalı ürünler tercih etmek, saf ve doğal maca tozu elde etmek için önemlidir. Sizler için güvenilir markaların ürünlerini bir araya getirdik. 

Fropie maca tozu

Maca Tozu Zararlı Mı?

Kullanımı genellikle güvenli kabul edilen bir bitki olmasına rağmen bazı durumlarda dikkatli kullanılmalıdır. Herhangi bir tiroit probleminiz varsa, maca alımını ölçülü tutmalı ve çiğ tüketmekten kaçınmalısınız. Bunun nedeni, özellikle tiroit sorunları olanlarda tiroit fonksiyonunu bozabilen maddeler olan guatrojenleri içermesidir. Hipotiroidiniz veya tiroit problemleri öykünüz varsa, maca almadan önce doktorunuza danışın.

Ayrıca maca tozunun hormon seviyeleri üzerindeki etkileri nedeniyle doktorlar, meme kanseri tedavileri gibi hormonal seviyeleri değiştiren tedaviler uygulanırken maca almaktan kaçınmak gerektiğini vurgulamaktadır. Son olarak, hamile veya emziren kadınlar için maca bitkisinin güvenliği konusunda sınırlı araştırma var. Bu yüzden bu kişiler doktoruna danışmadan kullanmamalıdır.

Maca ve Matcha Aynı Mı?

Her iki kelimenin birbirine oldukça yakın olması ikisinin de aynı olduğunu düşünmemize neden oluyor. Maca tozu ve matcha, her ikisi de sağlık faydalarıyla bilinen bitki özleri olsa da farklı bitkilerden elde edilmektedir. Bu yüzden de farklı özelliklere sahip olan ürünlerdir.

Maca Tozu

Maca Tozu ve Matcha Arasındaki Farklar:

 • Köken: Maca Tozu Peru'nun yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen maca bitkisinin köklerinden elde edilmektedir. Matcha ise yeşil çay yapraklarından öğütülerek elde edilen toz halindeki bir çaydır. Geleneksel olarak Japonya'da yetiştirilen ve üretilen yeşil çay yaprakları kullanılarak üretilmektedir.
 • Besin Değeri: Maca tozu, protein, lif, vitaminler (C ve B6), mineraller (demir, bakır, potasyum) ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Matcha, yeşil çay yapraklarının öğütülmesiyle elde edildiğinden yeşil çayın tüm besin değerlerini korur. Antioksidanlar, klorofil, vitaminler (C, E ve K), mineraller (potasyum, kalsiyum) ve amino asitler bakımından zengindir.
 • Faydaları: Maca tozu enerji ve dayanıklılığı artırabilir, hormonal dengeyi destekleyebilir, cinsel işlevleri destekleyebilir ve stresin azaltılmasına yardımcı olabilir. Matcha antioksidan özelliklere sahiptir. Konsantrasyonu artırabilir, enerji seviyelerini dengeleyebilir, bağışıklık sistemini destekleyebilir ve stresin azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Kullanım: Maca tozu genellikle toz formunda veya kapsül şeklindedir. Besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı yiyecek ve içecek tariflerinde de kullanımı mümkündür. Matcha ise genellikle çay olarak tüketilir. Sıcak suyla karıştırılıp içilir veya çeşitli yiyecek ve içecek tariflerinde kullanılabilir.

Kaynaklar:

 • Ercan A., Doğal Süper Gıdalar, hayykitap, İstanbul, Kasım, 2018.
 • com/nutrition/maca-root-benefits

Özel Beslenme uygulamasını indirmek için tıklayınız.

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın