Pulsating Leaf

Glutensiz Beslenme Bir Gereklilik Mi?

Birçok yerde gluten ile ilgili bilgilere, paylaşımlara denk gelmişsinizdir. Bu tür içeriklerde genellikle glütenin zararlı olduğundan bahsediliyor. Peki gerçekten öyle mi? Yoksa dönem dönem karşımıza çıkan popüler diyetlerden biri mi? Glutensiz beslenme ile ilgili kafanıza takılan sorulara yanıt bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. Haydi detaylara bir bakalım.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Glutensiz Beslenme Bir Gereklilik Mi?

Gluten Nedir? Gluten İçeren Besinler Nelerdir?

Gluten, buğday gibi tahılların içerisinde yer alan bir proteindir. Bazı gıdalar doğal olarak gluten içerir. Örneğin; buğday, arpa, çavdar, irmik, bulgur, kuskus gibi tahıllar gluten içerir. Yulaf doğal olarak gluten içermez. Fakat buğday gibi gluten içeren gıdalar ile aynı üretim hattında üretildiği zaman çapraz kontaminasyon ile gluten bulaşma riski vardır. Ayrıca gluten işlenmiş gıdalara da eklenebilmektedir. Buradaki amaç ürüne bağlayıcılık ve tat kazandırmaktır. 

Gluten İçeren Besinler Nelerdir?

Glutensiz Beslenme Nedir?

Günlük beslenme düzeninden gluten içeren yiyeceklerin çıkarılması ile uygulanan bir beslenme şeklidir. Diyette meyve, sebze, et, yumurta ve gluten içermeyen tahılların tüketimi uygundur. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Gluten içeren gıdaları tam yağlı süt ürünleri, nişastalı sebzeler, tatlılar ile değiştirmemek gerekir. Bu şekildeki bir değişim daha fazla doymuş yağ, yüksek kolesterol ve kalori anlamına gelir. 

Birçok insan glutensiz beslenmenin hiç karbonhidrat yememek anlamına geldiğini düşünüyor. Oysaki pirinç, patates, fasulye gibi gıdalar karbonhidrat içermesine rağmen gluten içermez.