Pulsating Leaf

Chlorella Nedir, Ne İşe Yarar?

Chlorella ya da klorella adını duymuş muydunuz? Eğer hiç duymadıysanız ya da duydunuz fakat ne olduğunu tam olarak bilmiyorsanız hazırlamış olduğumuz yazı tam size göre. Yazımızın içerisinde chlorella nedir, chlorella ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi ayrıntıları bulabilirsiniz.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Chlorella Nedir, Ne İşe Yarar?

Chlorella Nedir?

Chlorella, tek hücreli bir tatlı su yosunudur. Chlorella Tayvan ve Japonya’ya özgü bir alg türüdür. Kendisinin 30’dan fazla türü vardır. Fakat araştırmalar yaygın olarak Chlorella vulgaris üzerinedir. Chlorella, spirulina ile sıkça karıştırılmaktadır. Spirulina tuzlu su yosunudur. Bu yönüyle chlorella yosunundan ayrılmaktadır. Spirulina ile tek farkı tabi ki de bu değildir. Besin değerleri de oldukça farklıdır. Chlorella besin değeri açısından daha zendin diyebiliriz. Haydi chlorella besin değerine bakalım.

Chlorella Besin Değeri

3 gram chlorella için yaklaşık besin değerleri şöyledir:

  • 1,8 gram protein
  • 0,1 gram yağ
  • 11 kcal

Chlorella iyi bir protein kaynağıdır. Bunun yanı sıra B12 vitamini ve demir minerali bakımından da zengindir. Chlorellanın hem protein hem de B12 vitamini açısından zengin olması vegan ve vejetaryen bireyler için iyi bir alternatiftir. Chlorella besinsel değeri yüksek olan bir gıdadır. Tabi bu değerler bitkinin türüne, işlenmesine vb. koşullara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sahip olduğu besin içeriğine göre chlorella ne işe yarar inceleyelim.

Chlorella Ne İşe Yarar?

Chlorella Ne İşe Yarar?

Chlorella faydaları arasında ilk olarak yüksek oranda protein içermesinden bahsetmeliyiz. Çünkü yaklaşık %60 oranında protein içeriyor. Üstelik içerdiği proteinler tam protein. Yani vücudumuz için gerekli olan esansiyel aminoasitlerin tamamını içeriyor. Bu durum bitkisel bazlı beslenen bireyler için önem arz ediyor. Çünkü esansiyel aminoasitler dışarıdan gıdalarla vücuda alınması zorunlu olan aminoasitlerdendir. Genellikle de hayvansal protein kaynakları tam protein içerir. Bu nedenle chlorella vegan ve vejetaryen bireylerin esansiyel aminoasitleri vücuduna alması için iyi bir seçenektir. Chlorellanın sağlamış olduğu başka bir fayda ise zararlı toksinleri temizlemesidir. Bu nasıl oluyor diyebilirsiniz. Vücudumuz birçok faktöre bağlı olarak ağır metaller gibi toksinlere maruz kalıyor. Vücudumuzda yüksek miktarda ağır metal birikimi birçok hastalığa sebep olabilir. Yapılan araştırmalara göre Chlorellanın bu ağır metallere bağlanabildiği ve vücut tarafından emilmeden önce temizlediği bulunmuştur.

Chlorella bağışıklık sistemini destekleyebilir. Bu konuda yapılan araştırmalar henüz yeterli olmasa da bağışıklığı güçlendirdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Ayrıca chlorella klorofil, C vitamini, likopen, lutein gibi antioksidan bileşikler içermektedir. Antioksidanlar, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Yani antioksidanlar için diyabet, bilişsel rahatsızlıklar, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıkların riskini azaltmaya yardımcıdır diyebiliriz.

Chlorella Nasıl Kullanılır?

Chlorellanın sahip olduğu anti-inflamatuar etkiler astım gibi solunum koşullarının yönetilmesine yardımcı olabilir. Çalışmalar öksürük, hırıltı veya nefes darlığı gibi semptomları azalttığını gösteriyor. Chlorella, daha iyi akciğer fonksiyonu ve dayanıklılığını da teşvik edebilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bir çalışmada akciğer oksijen seviyelerini iyileştirdiği bulunmuştur. Bu durum vücudunuza daha iyi oksijen verilmesini sağlar. Aynı zamanda aerobik dayanıklılığı artırabilir. 

Yapılmış olan bir çalışmada chlorella takviyelerinin hamile kadınlarda görülen anemi üzerine etkilerine bakılmıştır. Sonuç olarak chlorella takviyesinin, hamileler için doğal folat, B12 vitamini ve demir kaynağı olduğu gözlemlenmiştir. (Hamileyseniz doktora danışmadan tüketmeyiniz.)

 

Chlorella Nasıl Kullanılır?

Chlorella ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra nasıl kullanıldığına değinelim. Chlorella tozu en yaygın kullanım şekillerinden biridir. Yoğurt, kefir, bitkisel süt, smoothie, salata sosları hatta unlu mamullerinize chlorella tozu ilave edebilirsiniz.  Bir başka chlorella kullanım şekli ise tablet veya sıvı formunda kullanmaktır. Şeker, renklendirici, tatlandırıcı gibi bileşenler içermeyen Solgar Chlorella Tablet için buraya tıklayabilirsiniz.

SOLGAR Chlorella 100 Kapsül

Chlorella Zararlı Mı?

Chlorella kullanmak isteyenler doğal olarak chlorella zararlı mı merak ediyor. Genel olarak chlorella kullanımı güvenli kabul edilmektedir. Ancak ishal, mide bulantısı, mide krampları gibi yan etkiler gözlenebilir. Ayrıca alerjiye de sebep olabilir. Bu nedenle alerjik bir bünyeye sahip iseniz küçük miktarlar ile başlamanızı ve vücudunuzu gözlemlemenizi tavsiye ederiz. Hamilelikte chlorella kullanımı ile ilgili yeterli araştırma yoktur. Hamileyseniz doktora danışmadan kullanmayınız. Ayrıca bazı ilaçların kullanımı sırasında (bağışıklık sistemini destekleyen ilaçlar gibi) chlorella kullanımı önerilmemektedir. 

Tüm yazı boyunca chlorella nedir, ne işe yarar, faydaları neler gibi sorulara yanıt vermeye çalıştım. Son olarak eklemek istediğim nokta: chlorella, spirulina gibi deniz ürünlerini alırken güvenilir satış noktaları, güvenilir markaları tercih etmeye dikkat edin.

Özel Beslenme uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Kaynaklar:

www.medicalnewstoday.com

www.bbcgoodfood.com

www.webmd.com

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın