Pulsating Leaf

Yalancı Tahıllar Nelerdir?

Sizce karabuğday tahıl mıdır? Birçok kişi karabuğdayın tahıl ürünü olduğunu düşüyor. Oysaki durum hiç de öyle değil. Sahi hangi grupta yer alır karabuğday? Bugünkü yazımda yalancı tahıl adını verdiğimiz tahıl benzeri ürünlerden bahsetmek istiyorum. Yalancı tahılın ne anlama geldiğinden bahsettikten sonra yalancı tahıllar nelerdir onlara detaylıca bakalım.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Yalancı Tahıllar Nelerdir?

Tahıl ürünleri dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak buğday, arpa, yulaf, çavdar, pirinç, darı, mısır gelmektedir. Tahıllar Gramineae familyasında yer alan bitkilerin yenilebilir tohumları olarak tanımlanmaktadır. Pseudo tahıllar olarak da bilinen yalancı tahıllar, tahıllar ile aynı botanik sınıfından olmayan fakat tahıl ürünleri ile benzer besin değerlerine sahip olan tohumlardır.

 Tahıllar tek çenekli bitkiler sınıfında yer alırken yalancı tahıllar çift çenekli bitkiler sınıfında yer alır. Bununla birlikte her iki grupta nişasta bakımından zengindir. Yalancı tahıllar için alternatif tahıllar, tahıl benzeri ürünler, tahılımsılar gibi isimler kullanılmaktadır. Peki, yalancı tahıllar nelerdir? Haydi hep birlikte bakalım.

yalancı tahıl

Yalancı tahılların en yaygın kullanılan üç türü amarant, kinoa ve karabuğdaydır. Kinoa ve amarant And Dağları bölgesindeki ülkelerden hasat edilmektedir. Daha sonraları ise İngiltere, Hollanda, İtalya, Fransa ve Türkiye gibi ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Karabuğdayın anavatanı ise Orta Asya bölgesidir. Sonrasında Orta ve Doğu Avrupa bölgesine doğru yayılmıştır.

Yalancı tahılların besin içeriği bakımından tahıl ürünleri ile benzer olduğunu belirtmiştim. Ancak yalancı tahıllar gluten içermez. Bu sebeple de pseduo tahıllar çölyak hastaları, gluten intoleransı bulunan bireyler için oldukça iyi alternatiflerdir. Ayrıca yalancı tahılların bileşimlerinde yer alan biyoaktif maddeler sayesinde kolesterol seviyelerini düşürdüğü, anti kanser, anti inflamatuar ve antidiyabetik etkilere sahip olduğu bildirilmiştir. Yalancı tahıllar nelerdir sorusunu yanıtladıktan sonra bu tahıl benzeri ürünleri yakından inceleyelim.