Pulsating Leaf

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Batı Afrika’ya özgü olan ve kozmetik ürünlerde yaygın kullanılan shea yağı nedir ondan bahsedelim bu yazımızda. ‘Shea yağının faydaları nelerdir? Shea yağı nasıl kullanılır?’ gibi birçok soruya yanıt bulabilirsiniz.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Shea yağı nedir?

Shea ağacının fındıklarından elde edilen yağdır. Bu ağaç türü Batı Afrika’ya özgüdür. Günümüzde de bu yağların birçoğu bu bölgeden gelmektedir. Birçok vitamin (E ve A vitaminleri gibi) ve cilt iyileştiren bileşikler içerir. 

Piyasada rafine edilmemiş shea yağı ve rafine shea yağı vardır. Rafine edilmemiş shea yağı, herhangi bir kimyasal veya koruyucu kullanılmadan üretilir. Rafine shea yağı ise doğal olarak oluşan kokuyu gidermek ve rengi daha beyaz hale getirmek için birtakım işlemden geçmiştir. Amerikan Shea Yağı Enstitüsü (ASBI) rafine edilmiş shea yağında aktif bileşenlerin yaklaşık %75'inin kaybolduğunu belirtiyor.

Shea Yağı Türleri

CBI (İthalat Teşvik Merkezi) iki tür shea yağı olduğunu belirtiyor. Bunlar; Batı Afrika ve Doğu Afrika. Benzer özellikleri olsa da bazı noktalarda farklılıklar vardır.

Doğu Afrika Shea Yağı 

Batı Afrika shea yağına göre daha sarı renklidir. Ayrıca daha düşük bir erime noktası vardır. Bu nedenle de oda sıcaklığında biraz daha sıvı bir haldedir. Dokusu yumuşak ve kremsidir. İçerdiği oleik asit konsantrasyonu daha yüksektir. Merkez tarafından Doğu Afrika yağının hassas cilt, yaşlanan cilt, kuru cilt ve yaralar üzerinde daha etkili olabileceği belirtilmiştir.

shea yağı nedir

Batı Afrika Shea Yağı 

Bu yağ çeşidinde ise A vitamini konsantrasyonu diğerine göre daha yüksektir. Erime noktası Doğu Afrika yağına göre yüksektir. Bu yüzden oda sıcaklığında daha yoğun bir kıvamı vardır. Ayrıca oleik asit miktarı düşüktür. Batı Afrika shea yağının da kırışıklıklar ve deri çatlakları üzerinde daha etkili olabileceği belirtilmiştir.

shea yağı nasıl kullanılır

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Shea yağının sağlamış olduğu faydalar içerisinde yer alan bileşiklerden gelir. İçermiş olduğu linoleik, palmitik, stearik ve oleik yağ asitleri ciltteki yağı dengeleyen yağlardır. E vitamini ise cilt hücrelerinin sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Ayrıntılı olarak shea yağının faydalarına bakalım.

  • İyi bir nemlendiricidir. Bu yüzden nemlendirici kremlerde sıkça kullanılmaktadır.
  • Shea yağının içerisinde cilt kuruluğuna sebep olan tahriş edici maddeler yoktur. Bu sebeple tüm cilt tipleri için uygun olduğu belirtilmiştir.
  • Shea yağı yüksek düzeyde linoleik asit ve oleik asit içerir. Bu iki asit birbirini dengeler. Bu durumda shea yağı cilt tarafından kolayca emilir ve yağlı bir görünüm oluşmaz.
  • Anti inflamatuar özelliğe sahiptir. Bu durum egzama, dermatit, sedef hastalığı gibi rahatsızlıkların neden olduğu cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir. 
  • Yağın içermiş olduğu A ve E vitaminleri antioksidan aktivite gösterir. Antioksidanlar cilt hücrelerini yeniler. Bir nevi yaşlanma karşıtı ajan gibi görev alırlar.
  • Cildinizin iyileşmesine yardımcı olarak çatlak ve yara izlerinin görünümünü en aza indirebilir.

       shea yağı cilde faydaları

  • Shea yağı, kolajen üretimini artırarak ve yeni hücre oluşumunu teşvik eder. Bu durum çevresel stres ve yaşlanmanın ciltte oluşturabileceği kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Saç kırılmalarına iyi gelebilir. Özellikle bu konu için yapılmış olan bir araştırma mevcut değildir. Fakat kimyasal açıdan benzer bir ürün için 2017 yılında benzer bir çalışma yapılmış. Sonuç olarak ise saçı kırılmalara karşı daha dirençli hale getirdiği tespit edilmiştir.
  • Kepek tedavisinde kullanılabilir. Bu konudaki araştırmalar da henüz yeterli seviyede değildir. 2018 yılında yapılan bir çalışmada shea yağı ve başka nemlendiricilerin birlikte kullanımının kepek oluşumunu azalttığı bulunmuştur. Fakat tek başına shea yağının ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.
  • İçerdiği yağ asitleri vücudun iyileşme sürecinde yaraları çevresel tahriş edici maddelerden korumaya yardımcı olabilir.

Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Shea yağını direk olarak uygulayabileceğiniz gibi cilt bakım ürünlerinin içerisinde de kullanabilirsiniz. Fakat direk kullanımlarda dikkatli olmak gerekir. Alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden ilk olarak küçük bir yerde deneme yapmalısınız. Doğru bir şekilde ve miktarda kullanılmadığı takdir de ciltte sorunlara neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar shea yağı içeren bakım ürünlerini öneriyor. Shea yağı içeren cilt bakım ürünlerinde başka bileşenlerde yer alır. Farklı aktif bileşenlerle kombine olmuş bir shea yağı daha iyi etki gösterecektir.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Kaynaklar:

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın