Pulsating Leaf

Jojoba Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Bugünkü konumuz güzellik dünyasında popüler olan ve birçok cilt bakım ürününde kullanılan jojoba yağı. Haydi gelin jojoba yağı nedir, jojoba yağının faydaları neler, bu yağ nasıl kullanılır gibi detaylara birlikte bakalım.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Jojoba yağı

Jojoba Yağı Nedir?

İlk olarak adını sıkça duymaya başladığımız jojoba yağının ne olduğundan bahsedelim. Jojoba yağı, Simmondsia chinensis olarak bilinen jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağ türüdür. Bu bitki daha çok Amerika ve Meksika’nın bazı bölgelerinde yetişmektedir. Sürekli yeşil kalan bir çalı türüdür aslında. Bitkinin tohumları kahve çekirdeklerine benzeyen koyu kahve tonunda bir renge sahiptir. 

Jojoba bitkisinin tohumları yüksek oranda yağ içerir. Fakat içerdiği yağın yapısı diğer bitkilerde bulunan yağlardan farklıdır. Yağın kimyasal yapısı çoklu doymamış bir mumsu yapı şeklindedir. Oda sıcaklığında sıvı halde bulunan bu yağ, uzun bir raf ömrüne sahiptir. Bu durum jojoba yağını kozmetik ürünler ve uygulamalar için iyi bir seçenek haline getirir. Ayrıca E vitamini, B vitamini kompleksi ve krom, bakır, çinko gibi yararlı besin öğelerine sahiptir.

Jojoba yağı nedir sorusuna genel hatları ile cevap verdikten sonra bu yapın faydalarına ve kullanım alanlarına bakalım.

Jojoba Yağının Faydaları ve Kullanımı

Jojoba yağı birçok farklı şekilde kullanılabilen çok yönlü bitkisel bir yağdır. En önemli faydalarından biri cildi nemlendirme özelliğinin olmasıdır. Ciltteki doğal yağ dengesini korumaya yardımcı olur. Kuru cilt, egzama, sedef hastalığı gibi cilt sorunlarında yaygın olarak kullanılan bir yağ türüdür. Ayrıca jojoba yağı komedojenik bir yapıya sahip değildir. Yani gözenekleri tıkamaz. Yağın sahip olduğu bu özellik akneye meyilli ciltlerin de jojoba yağını kullanabileceğini gösterir.

Cilt bakımında jojoba yağını kullanmak için temizlenmiş cilde birkaç damla jojoba yağı uygulayarak masaj yapabilirsiniz. Bir başka seçenek ise nemlendiricinizin içerisine birkaç damla yağ ilavesi yapmaktır. Bunların haricinde jojoba yağı içeren cilt bakım ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Saç bakımında da jojoba yağı kullanılmaktadır. Saç derisini nemlendirmeye yardımcı olur. Böylelikle saçın parlak ve sağlıklı bir görünmesini sağlar. Ayrıca kepek gibi saç sorunlarını da azaltabilir. Saç bakım rutinine jojoba yağını eklemek isteyenler, nemli saçlarına birkaç damla yağ sürerek 15-20 dakika kadar saçta bekletip ardından şampuanla yıkama yapabilirler.

E vitamini gibi bir antioksidan içermesini de jojoba yağının faydaları arasında sayabiliriz. Sahip olduğu bu antioksidan etki sayesinde cildin genç ve sağlıklı kalmasını destekler. Ciltteki kırışıklık oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Jojoba yağı aynı zamanda makyaj temizleme ürünleri, dudak koruyucuları ve güneş koruyucu ürünlerde kullanılmaktadır.

Jojoba Yağının Yan Etkisi Var Mı?

Kullanımı güvenli kabul edilen bitkisel yağlar arasındadır. Nadir olarak yan etkiler bildirilmiştir. Bunlar da alerjik reaksiyon ve cilt tahrişi gibi durumlardır. Bu tür bir problemle karşılaşmamak adına jojoba yağını ilk kez kullanacak olanlar cildin küçük bir kısmında deneme yapmalıdır. Herhangi bir alerjik reaksiyon (kızarıklık, kurdeşen, döküntü gibi) ile karşılaşmazsanız kullanmaya devam etmelisiniz.

Jojoba yağı günlük cilt bakım rutinlerine kolayca entegre edebileceğiniz çok yönlü bir üründür. Umarız jojoba yağı nedir, faydaları nelerdir detaylıca anlatmaya çalıştığımız bu yazımız sizlere faydalı olur. Sağlıklı ve güzel günler dileriz.

Kaynaklar:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8197201/
  • Karabacak E., Doğan B., Saç Bakım ve Tedavisinde Doğal Ürünler, Türkderm 2014; 48: Özel Sayı 1: 60-3.
  • draxe.com

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın