Pulsating Leaf

BCAA Nedir, Ne İşe Yarar?

Egzersiz yapan herkes, spor performansını artırmak ve kas gelişimini desteklemek için çeşitli takviyeler ve besinler araştırır. Bu arayışta dallı zincirli amino asitler yani BCAA’lar, sporcular ve fitness tutkunları arasında son zamanlarda giderek daha da popüler hale gelmiştir. Bu yazımızda BCAA nedir, ne işe yarar, kullanımı nasıl olmalı inceleyerek sizlere BCAA takviyelerinin potansiyel yararlarını sunacağız.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

BCAA

BCAA Nedir?

BCAA, vücutta doğal olarak bulunan üç temel amino asidi içeren bir takviye ürünüdür: Leucine (Lösin), Isoleucine (İzolösin) ve Valine (Valin). Bu üç amino asit vücutta protein sentezi ve kas dokusunun onarımı için önemli rol oynayan esansiyel amino asitlerdir. Esansiyel amino asitler, vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan besinlerle alınması gereken önemli moleküllerdir. Genellikle et, yumurta, süt ürünleri ve bazı bitkisel protein kaynakları BCAA açısından zengindir.

BCAA Ne İşe Yarar?

BCAA ne işe yarar sorusuna kısaca, özellikle yoğun egzersiz yapan kişiler için çeşitli faydalar sağlar şeklinde cevap verebiliriz. Ayrıntılı olarak ise BCAA faydaları şu şekildedir:

 • Kas Onarımı ve Büyümesi: BCAA'lar, kas protein sentezini destekler ve kas dokusunun onarımını hızlandırır. Antrenman sonrasında kaslarda meydana gelen mikro yırtıkların iyileşmesine yardımcı olarak daha hızlı toparlanmamıza ve güçlenmemize olanak tanır.
 • Enerji Verir: Yoğun egzersiz sırasında glikojen depolarımız azalır ve yorgunluk hissederiz. BCAA'lar, egzersiz sırasında enerji seviyelerimizi korumaya yardımcı olabilir.  Antrenman süresince dayanıklılığı artırabilir.
 • Kas Katabolizmasını Engeller: BCAA'lar, uzun süreli açlık durumlarında veya yoğun egzersiz sonrasında vücudun kas dokusunu yakmasını önlemeye yardımcı olur. Bu sayede kas kaybını en aza indirir ve kas kütlesini korumaya yardımcı olur.
 • Egzersiz Performansını Artırır: BCAA takviyesi, sporcuların daha uzun ve yoğun egzersiz yapmasına yardımcı olabilir. Yorgunluğun ertelenmesine ve kaslarda oluşabilecek hasarın azaltılmasına katkı sağlar.
 • Direnç Eğitimi İçin Faydalıdır: Özellikle direnç antrenmanı yapan sporcular için BCAA'lar oldukça önemlidir. Ağırlık kaldırmak gibi yoğun direnç egzersizleri kaslara büyük bir stres uygular ve BCAA'lar bu süreçte kasların korunmasına yardımcı olur.

BCAA ne işe yarar sorusunun tek cevabı elbette ki spor ve egzersiz faydaları değildir. Bunların haricinde BCAA’lar:

 • Beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir ve bilişsel fonksiyonları geliştirebilir.
 • Bağışıklık sistemi hücreleri için önemli bir enerji kaynağıdır ve immün fonksiyonları destekleyebilir.
 • İnsülinin etkilerini artırarak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Bu, diyabet hastaları için de önemli olabilir.
 • Vücuttaki diğer amino asitlerle etkileşime girerek amino asit dengesini korumaya yardımcı olabilir.
 • Tokluk hissi sağlayarak ve kas kütlesini koruyarak kilo kontrolüne katkıda bulunabilir.

Peki, BCAA Karaciğeri Yorar Mı?

BCAA takviyelerinin genellikle sağlıklı bireylerde karaciğeri yorması veya zarar vermesi beklenmez. BCAA'lar doğal olarak vücutta bulunan temel amino asitlerdir ve protein sentezine katkıda bulunurlar. Bu nedenle normal dozlarda alındığında ve sağlıklı bir karaciğere sahip olan bireylerde BCAA takviyeleri genellikle güvenlidir. Karaciğer sorunları olan veya yüksek dozlar alan kişilerin dikkatli olması ve önceden bir doktorla konuşması önemlidir.

BCAA nedir, ne işe yarar değindikten sonra biraz da kullanımından bahsedelim.

BCAA

BCAA Kullanımı ve Dozajı

BCAA takviyeleri, toz veya kapsül şeklinde piyasada bulunur. Kullanım talimatları ürüne ve markaya göre değişebilir. Bu nedenle ürünün etiketini ve üreticinin talimatlarını dikkatlice takip etmek önemlidir. Genellikle egzersizden önce, sonra veya egzersiz sırasında BCAA alımı tercih edilir.

PROTEINOCEAN Bcaa + Ahududu 120g

BCAA her gün içilir mi?

BCAA takviyelerini her gün içmek veya ne sıklıkla kullanmak gerektiği kişinin yaşam tarzına, hedeflerine ve diyetine bağlı olarak değişebilir. İdeal doz ve kullanım sıklığı, kişisel ihtiyaçlar ve hedefler göz önünde bulundurularak belirlenmelidir.

Eğer düzenli olarak yoğun egzersiz yapıyorsanız, özellikle dayanıklılık veya direnç antrenmanları yapıyorsanız, BCAA takviyeleri egzersiz öncesinde, sırasında veya sonrasında kullanılabilir. BCAA'lar egzersiz sonrası kas onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunabilir. Diyetinizde yeterli miktarda BCAA içeren protein kaynakları varsa, takviye almanız gerekmeyebilir. Özellikle hayvansal kaynaklı proteinler, BCAA içeriği açısından zengindir. Böbrek sorunları veya diğer sağlık sorunları varsa, BCAA takviyeleri kullanmadan önce bir doktordan tavsiye almak önemlidir.

BCAA

BCAA, sporcuların kas onarımı, performans artışı ve kas koruması için başvurduğu önemli bir takviye ürünüdür. Ancak unutulmamalıdır ki, takviyeler sağlıklı bir yaşam tarzının yerine geçmez. Doğru beslenme, düzenli spor ve yeterli uyku gibi temel faktörlere de özen göstermek gereklidir. Eğer BCAA takviyesi kullanmaya karar verirseniz güvenilir ve kaliteli ürünleri tercih ederek uzman tavsiyesine uygun olarak kullanmanız en doğrusu olacaktır. Sağlıklı ve aktif bir yaşam için sporun ve doğru beslenmenin önemini unutmamanız dileğiyle.

Kaynaklar:

 • Gençoğlu, C., Demir, S.N., Demircan, F. (2021). Sporda Beslenme ve Ergojenik Destek Ürünleri; Bir Geleneksel Derleme, Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi, 23(4).
 • https://draxe.com/nutrition/bcaa-benefits

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın