Pulsating Leaf

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Bugün son dönemin popüler besin takviyelerinden olan protein tozlarından konuşacağız. Protein tozu ne işe yarar, nasıl kullanılır diye merak ediyorsan haydi başlayalım!

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein Nedir?

Konunun daha anlaşılır olması için ilk olarak proteinlerden bahsetmek istiyorum. Birçok aminoasidin bir araya gelmesi ile oluşan yapılara protein denir. Vücudumuzda her biri farklı işlevlere sahip birçok protein vardır. Proteinler vücut içerisinde büyüme, önemli kimyasal reaksiyonları gerçekleştirme, vücuda güç ve esneklik sağlama, kan ve dokular arasındaki sıvı dengesini sağlama, vücut içerisinde taşıma görevi görme gibi birçok yerde görev alır. Bu yüzden yaşamımızın farklı evrelerinde yeterli protein alımı oldukça önemlidir. Protein ihtiyacımızı bitkisel ve hayvansal gıdalardan karşılayabiliriz. Et, süt, yoğurt, tavuk gibi gıdaların protein içeriği yüksektir. Bunun yanı sıra mercimek, bezelye, fasulye, kenevir, chia gibi bitkisel protein kaynakları da mevcuttur. Hayvansal ve bitkisel proteinler kalite ve sindirilebilirlik bakımından farklılık gösterir. 

Protein Nedir?

Yetişkin bir bireyin vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0,83 gram protein tüketmesi önerilmektedir. Yani 70 kilo ağırlığındaki bir yetişkin günde en az 58 gram protein yemeyi hedeflemelidir. Bunun yanı sıra spor, egzersiz gibi yoğun aktivite içerisinde olan bireyler için gün içerisinde alınması gereken protein miktarı daha yüksektir. Kilogram başına 1,2-2,0 gram protein almaları önerilmektedir. Spor yapan bireylerin gün içerisinde aldıkları protein miktarını arttırmalı diyoruz peki ya kalori ne olacak? Bir de kaliteli protein içeren gıdaların çoğunlukla hayvansal gıdalar olduğunu düşünürsek vegan ya da vejetaryen bireyler ne yapacak? İşte toplam kalori alımını sınırlaması gereken bireyler, veganlar, vejetaryenler protein tozu takviyeleri ile dengeli bir şekilde protein alımını sağlayabilir. Kısa bir girişten sonra esas konumuz olan protein tozlarına geçebiliriz.