Pulsating Leaf

Her Gün Aynı Yemeği Yemek Zararlı Mı?

Her gün aynı yemeği yemek teoride pratik bir fikir gibi görünmektedir. Eğer her gün yediğiniz yiyecekler yeterli ve dengeli bir şekilde besin öğelerini içeriyorsa bir açıdan mantıklı da olabilir. Çünkü kalori kontrolü açısından kendinizi sınırlayabilirsiniz. Öte yandan her gün aynı besinleri tüketmek çeşitlilik olmadığı için bir süre sonra sıkıcı bir hal alabilir.

Hazırlayan: Diyetisyen Damla Türkay

Her Gün Aynı Yemeği Yemek Zararlı Mı?

Her Gün Aynı Yemeği Yemenin Yararları:

 • Kalorileri kontrol altında tutabilirsiniz

Kilo vermeye çalışıyorsanız kalori sayımı için son derece yardımcı olabilir.

Sürekli olarak aynı yemeği veya birkaç farklı yemeği yemek, kalorilerinizi kolayca takip etmenize yardımcı olabilir. Dengeli ve sağlıklı bir tabak oluşturup (mesela 1 porsiyon protein, dengeli karbonhidrat ve yeterli sebze grubunu içeren) bunu her gün tekrarlarsanız kalori alımınızı kolay bir şekilde sınırlamış ve dengelemiş olursunuz, bu da kilo kontrolü için önemlidir.

 • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturun

Daha iyi yemek yemek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Her gün aynı yemeği veya atıştırmalıkları yemek, ne yiyeceğinizi bulma stresi olmadan sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, bir şeyi ne kadar sık ​​yerseniz, o kadar alışkanlık haline gelir. Sağlıklı besinleri günlük beslenme rutininize eklediğinizde kısa sürede alışkanlık haline getireceğinizden emin olun. (1)

      Her Gün Aynı Yemeği Yemenin Yararları
 • Yemek planlama sürenizi kısaltır

Aynı şeyi sık sık yemek, yemek seçmek ve planlamak için gereken süreyi kısaltır. Ayrıca hazırlamanızı ve pişirmenizi de kolaylaştırabilir.

Öğle yemeğiniz hep aynı mı? Hafta sonundan bir haftalık yemek hazırlayabilir ve hafta boyunca o yemeği tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğun bir günün sonunda bir şeyler almaya veya yemek pişirmeye çalışmak yerine evdeki hazırlanmış yemekleri tüketmek daha pratiktir.

 • Daha az seçenek belki daha iyi seçimler yapmanızı sağlayabilir

Gün boyunca ne kadar çok seçim yapmak zorunda kalırsanız, ne yiyeceğiniz de dahil olmak üzere iyi seçimler yapmak o kadar zorlaşır.

1018 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek bilişsel yükü olan veya zihinsel olarak yorgun ve yorgun olanların sağlıklı yiyecekleri seçme olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur. Zihinsel olarak çok yorgun olan öğrencilerin her gün önerilen porsiyon meyve veya sebzeleri yeme olasılıkları da daha düşüktü.

       aynı yemekleri yemek
 • Stresi azaltabilir

Günde üç kez ne yiyeceğinizi bulmak yorucu olabilir; strese ve duygusal yemeye yol açabilir. Her gün ve her öğünde ne yiyeceğinizi düşünmek yerine birkaç temel öğün belirleyip onları tüketebilirsiniz. Böylelikle gün içinde öğünlerinizi düşünme stresinden kurtulmuş olursunuz. (2)

 • Fast fooddan uzak durmanızı sağlayabilir

Bir sonraki öğününüz evde hazırken dışarıda fast food yemek hiç de güzel bir fikir öyle değil mi? Evde belirlediğiniz sağlıklı yemekleri 1 kerede yapıp her gün tüketmek bu açıdan da daha sağlıklı olabilir. Ayrıca ekonomiktir de.

      sağlıklı beslenmek

Her Gün Aynı Yemeği Yemenin Zararları:

 • Beslenme eksiklikleri meydana gelebilir

Sağlıklı olsa da her gün tavuk, sebze ve basmati pilav yemek uzun vadede beslenme eksiklerine sebep olabilir.

İhtiyacınız olan makro besin öğelerini (protein-karbonhidrat-yağ ve vitamin, mineralleri aldığınızdan emin olmak için vücudunuzun çok çeşitli meyveler, sebzeler, proteinler ve kepekli tahıllara ihtiyacı vardır. Ne yediğinize bağlı olarak, kendinizi birkaç öğün veya bir avuç yiyecekle ciddi şekilde sınırlayarak beslenme açısından yetersiz olabilirsiniz.

 • Canınız Sıkılabilir

Her gün aynı yemeği yemek başta pratik gelse de uzun vade de canınızı sıkabilir. Hep yediğiniz o ”güzel” besinden tiksinmenize bile sebep olabilir.

 • Metabolik hastalık riski altında olabilirsiniz

2015 yılında yapılan bir araştırma, besin değeri yüksek gıdaların çeşitli bir karışımını yemenin, daha düşük hipertansiyon, HDL kolesterol ve bel çevresinde aşırı yağ da dahil olmak üzere metabolik sağlığınızı iyileştirebileceğini bulmuştur. Ayrıca, çeşitli, besleyici yoğun bir diyet, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

      Her Gün Aynı Yemeği Yemenin Zararları
 • Sağlık yararlarını kaçırmayın

Gökkuşağı renginde yiyecekler, özellikle kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mor ve beyaz meyve ve sebze ve meyvelerin dengeli tüketilmesi oldukça önemlidir. Her gün aynı öğünlere bağlı kalmak, önemli sağlık yararları olan birçok besini diyetten dışlamanıza sebep olabilir.

 • Bağırsak sağlığı için çeşitli besin öğelerini tüketin

Bağırsak sağlığını korumak için dengeli ve çeşitli beslenmek gereklidir.

Her gün aynı besinleri yerseniz, bağışıklık sistemi için ve doğru besin emilimi için gerekli olan bağırsak mikrobiyatısını zenginleştirmemiş olursunuz. Beslenmeyi çeşitlendirmek size daha fazla enerji verecek, ayrıca detoksifikasyona ve sindirime yardımcı olacaktır. (3) Yoğurt, kefir, turşu gibi besinler bağırsak sağlığını destekleyen probiyotik canlı mikroorganizmalar içerirler.

Sonuç olarak;

Genel sağlık fayda ve zararlarına bakıldığında, her öğünde her gün aynı şeyi yemek sizin için en iyi seçenek değildir. Ancak bu, sağlıklı yemekler için bir plan oluşturamayacağınız veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kolaylaştırmak için aynı temel yemek formülünü kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Her gün öğle yemeğinde salata yemek harikadır, özellikle de protein ve diğer malzemeleri günlük veya haftalık olarak karıştırırsanız. Ara öğünlerinizde yapacağınız küçük değişiklikler bile büyük farklar yaratabilir. Bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri artırmak için günde en az bir öğününüze yoğurt, kefir veya lahana turşusu gibi fermente gıdalar eklemeyi deneyin.

      düzenli salata yemek

Sık sık benzer öğünler yemek sağlıklı olabilir, ancak sebzeler gibi besin açısından yoğun gıdalarla dolu dengeli yemekler yediğinizden emin olmanız önemlidir. Bir yemek rutinine takılırsanız, önemli besin maddelerini kaçırma ihtimaliniz artar.

Tüm öğünleri her gün tamamen aynı şekilde yemek yerine benzer öğün örüntülerini ve atıştırmalıkları tercih edin. Ve günde en az bir kez gökkuşağının her rengini yemeyi unutmayın.

 

Hazırlayan: Diyetisyen Damla Türkay

 1. https://www.healthline.com/health/eating-the-same-thing-pros-and-cons#The-pros
 2. https://www.nbcnews.com/better/health/ask-nutritionist-should-i-eat-same-foods-everyday-ncna922956
 3. https://www.realsimple.com/health/nutrition-diet/healthy-eating/dietary-microrotation

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın