Pulsating Leaf

Hangi Vitaminler Yorgunluğa İyi Gelir?

Yoğun iş temposu, günlük stres ve modern yaşamın getirdiği zorluklar, zaman zaman hepimizi yorgun düşürebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, düzenli egzersiz yapmak ve iyi bir uyku alışkanlığı ile enerji seviyemizi yükseltebiliriz. Bununla birlikte yorgunluk ve halsizlik için takviye edici gıdalar kullanabiliriz. Peki, hangi vitaminler yorgunluğa iyi gelir? Bu sorunun cevabı olaraktan yazımızda yorgunluğa iyi gelen vitamin ve minerallerden bahsedelim istedik.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Vitaminler

Yorgunluğa İyi Gelen Vitamin ve Mineraller

Enerji arttırıcı vitamin ve mineraller, vücudun enerji üretimini destekleyerek günlük aktiviteleri daha verimli bir şekilde sürdürmemize yardımcı olabilir. İşte yorgunluğa iyi gelen vitamin ve minerallerden bazıları:

 1. B Vitamini Grubu

B grubu vitaminlerinin enerji metabolizmasını düzenlemekte önemli bir rolü vardır. Her bir B vitamini, vücudun farklı enerji üretim sürecine katkı sağlar. Örneğin;

B1 (Tiamin): Karbonhidratları enerjiye dönüştürmede görevlidir. Yer fıstığı, kahverengi pirinç ve yulaf gibi besinlerde bulunur.

B2 (Riboflavin): Enerji üretimindeki enzimatik reaksiyonları destekler. Süt ürünleri, yumurta ve badem bu vitamini içeren kaynaklardır.

Folik Asit (B9 Vitamini): Hücresel enerji üretiminde görev almasının yanı sıra hücre yenilenmesini de destekler. Yer fıstığı, avokado, ıspanak ve brokoli folik asit açısından zengindir.

B12 (Kobalamin): Hücresel enerji üretimi ve sinir fonksiyonları için gereklidir. Kırmızı et, yumurta, süt ürünleri ve deniz ürünlerinde bulunur.

 1. Demir Minerali

Sürekli yorgun hissetmenizin sebebi demir minerali eksikliği olabilir. Çünkü demir eksikliği anemisine bağlı olarak yorgunluk ve halsizlik hissi oluşabilir. Demir, vücuttaki oksijen taşıma kapasitesini arttırarak enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur. Kırmızı et, tavuk, balık, kuru baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından zengin gıdalardır.

 1. Magnezyum Minerali

Yorgunluğa iyi gelen vitamin ve minerallerden biri de magnezyumdur. Magnezyum, enerji üretimi için gerekli olan enzimatik reaksiyonlara katkı sağlar. Aynı zamanda kas ve sinir fonksiyonlarını düzenler. Tam tahıllar, kuruyemişler, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve muz gibi besinler magnezyum bakımından zengindir.

 1. D Vitamini

D vitamini, kemik sağlığı için bilinirken aynı zamanda enerji seviyelerini artırmada da önemli bir rol oynar. Özellikle güneş ışığından sentezlenen D vitamini, balık yağı, süt ürünleri, yumurta sarısı gibi gıdaların içerisinde de yer alır.

 1. Çinko Minerali

Çinko, vücudun çeşitli biyokimyasal reaksiyonlarını düzenlemek ve optimal sağlık durumunu sürdürmek için gereken bir mineraldir. Yetersiz çinko alımı yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir.

Çinko minerali enerji üretimi, bağışıklık sistemi fonksiyonları, hücre bölünmesi ve DNA sentezi gibi temel süreçlerde rol oynar. Dengeli bir beslenme ile yeterli çinko almak isterseniz; et, deniz ürünleri, kabak çekirdeği, fındık, süt ürünleri ve baklagiller gibi gıdalar çinko açısından zengindir.

Yorgunlukla başa çıkmak için beslenme alışkanlıklarınızı nasıl değiştirebilirsiniz?

Sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek daha enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Hayatınıza kolayca entegre edebileceğiniz birkaç değişiklik önerisi:

 • Her öğünde protein, sağlıklı yağlar, kompleks karbonhidratlar ve lif içeren besinleri tüketmeye çalışın. Bu, enerji seviyelerinizi dengelerken sizi daha uzun süre tok tutabilir.
 • Hidrasyon vücut fonksiyonları için önemlidir. Yeterli su içmek enerji seviyelerini artırabilir.
 • Sabahları iyi bir kahvaltı yapmak metabolizmanızı canlandırır ve gün boyunca daha enerjik hissetmenizi sağlar.
 • Büyük öğünler yerine gün boyunca daha küçük ve sık öğünler tüketmek, kan şekerinizi dengeler ve ani enerji düşüşlerini önler.

Vitaminler

 • Sağlıklı ara öğünler -özellikle meyve, kuruyemiş veya yoğurt gibi besinler- hızlı enerji sağlayabilir.
 • Beyaz ekmek ve işlenmiş yiyecekler yerine tam tahıllı ekmek, esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratları tercih edin. Bunlar daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, baklagiller, et, balık ve süt ürünleri gibi çeşitli besinleri tüketmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almanıza yardımcı olur.
 • Şeker ve kafein tüketimi ani enerji düşüşlerine neden olabilir. Bu nedenle aşırı şekerli ve kafeinli yiyecek ve içecekleri sınırlamak önemlidir.
 • Beslenmeniz kadar uyku da yorgunlukla başa çıkmak için önemlidir. Yeterli ve kaliteli uyku almaya çalışın.

Son olarak da yorgunluğa iyi gelen vitamin ve mineralleri düzenli olarak almak günlük yaşamın gereksinimlerini karşılamak ve daha enerjik bir şekilde gün geçirmenizi sağlayabilir. Yine de yorgunluk ve halsizlik için takviye arayışı içindeyseniz doktora danışmanız en iyi yaklaşımdır.

Kaynaklar:

 • healthline.com
 • Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.
 • Alsancak A., Demiralay E., Budak N., Vitaminsiz Bir Hiçiz, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.185-202.

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın