Pulsating Leaf

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesi Faydalı mıdır?

İnsanlar yüzyıllardır elma sirkesini yemek pişirmede ve sağlık/şifa için kullanmışlardır. Son zamanlarda ise elma sirkesinin sabah aç karnına içilmesinin faydaları sık sık konuşulmaktadır.

Elma sirkesinin çok çeşitli sağlık şikayetlerini giderebileceği iddia edilmektedir.

Elma sirkesi, antimikrobiyal ve antioksidan etkileri de dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı özelliklere sahiptir. Ek olarak kanıtlar, muhtemelen sağlık yararları sunabileceğini öne sürüyor, örneğin:

 • Kilo vermeye yardımcı olabilir
 • Kolesterolü düşürebilir
 • Kan şekeri seviyelerini düşürebilir
 • Diyabet semptomlarını iyileştirebilir
 • Mide asiditesini koruyarak sindirime yardımcı olabilir ve bağırsaktaki patojen bakterilerle savaşabilir. (1)

Hazırlayan: Diyetisyen Damla Türkay

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Olası Sağlık Faydaları:

1) Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmalar elma sirkesinin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İnsanlar üzerinde yapılan birkaç çalışma; sirkenin tokluk hissini artırabileceğini göstermektedir. Bu, daha az kalori alımına ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Örneğin, bir araştırmanın sonuçlarına göre, elma sirkesini yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte almak tokluk hissinin artmasına neden olmuştur ve katılımcıların günün geri kalanında 200-275 daha az kalori yemelerini sağlamıştır. (2)

Araştırmalar, elma sirkesinin tokluk hissini artırabileceğini ve daha az kalori alımına yardımcı olabileceğini ve bunun da kilo kaybına yol açabileceğini göstermektedir.

elma sirkesi zayıflamaya yardımcı olur

2) Sağlıklı İçerikler Açısından Zengindir

Elma sirkesi iki aşamalı bir işlemle yapılır. İlk olarak, üretici ezilmiş elmaları (şekeri) fermente eden ve onları alkole dönüştüren mayaya maruz bırakır.

Daha sonra bakteri ekleyerek, alkolü daha da fermente ederek, alkolü sirkedeki ana aktif bileşik olan asetik aside dönüştürür.

Asetik asit sirkeye güçlü ekşi kokusunu ve tadını verir. Araştırmacılar, elma sirkesinin sağlığa faydalarından bu asidin sorumlu olduğunu düşünmektedir. Elma sirkesi %5-6 asetik asittir.

Organik, filtre edilmemiş elma sirkesi, ürüne bulanık bir görünüm veren proteinler, enzimler ve iyi bakterilerden oluşur. Elma sirkesi pek çok vitamin veya mineral içermezken, az miktarda potasyum içerir. Kaliteli markalar ayrıca bazı amino asitler ve antioksidanlar içerir. (3)

3) Zararlı Bakterileri Öldürmeye Yardımcı Olabilir

Elma sirkesi, bakteriler de dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir.

İnsanlar geleneksel olarak sirkeyi temizlemek ve dezenfekte etmek, tırnak mantarı ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanmışlardır.

Modern tıbbın babası Hipokrat, 2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaraları temizlemek için sirke kullanmıştır.

Sirke aynı zamanda bir gıda koruyucusudur. Araştırmalar sirkenin, E. coli gibi bakterilerin yiyeceklerin içinde büyümesini ve bozulmasını engellediğini göstermiştir. (4)

Bazı raporlar ayrıca seyreltilmiş elma sirkesinin cilde uygulandığında sivilcelerin azalmasına yardımcı olabileceğini öne sürmüştür.

elma sirkesi kan şekerini kontrol eder

4) Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

Elma sirkesi, dünya çapında tip 2 diyabeti tedavi etmek veya kontrol etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tip 2 diyabetin, vücutta yeterli insülin üretilememesinden kaynaklanan yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize olduğu bilinen bir gerçektir.

Aç karnına elma sirkesi tüketmek, vücudun insülin duyarlılığını artırarak yemekten sonra kandaki şeker artışlarını önlemeye yardımcı olabilir.  (5)

Araştırmalar, sirkenin kan şekeri ve insülin seviyeleri için aşağıdaki faydaları sağladığını gösteriyor:

Küçük bir çalışma, sirkenin yüksek karbonhidratlı bir yemek sırasında insülin duyarlılığını %19-34 oranında artırabileceğini ve kan şekerini ve insülin yanıtını önemli ölçüde azaltabileceğini öne sürüyor (6).

İnsanlarda yapılan çok sayıda başka çalışma, sirkenin insülin işlevini iyileştirebileceğini ve yemeklerden sonra kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir.

aç karnına elma sirkesi tüketmek

5) Sağlıklı Bir Bağırsak Korumasına Yardımcı Olur

Günümüzün sağlıksız beslenmesi ve paketlenmiş ve kızartılmış yiyeceklere olan aşırı bağımlılık nedeniyle, pek çok insan yavaş sindirimden kaynaklanan mide ve bağırsak hastalıkları ve şişkinlikten yakınmaktadır. Elma Sirkesi doğal olarak asidiktir, bu nedenle mide asiditesi düşük olan kişiler için Elma Sirkesi mide veya bağırsakta bulunan bakterileri öldürürken midenin pH seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar, elma sirkesinin, midede sorunlu yiyeceklerden kaynaklanabilecek enflamasyonu hafifletmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Elma sirkesi bağırsaklarınızda zararlı bakterilerin büyümesini önleyerek enflamasyonu da önleyecek veya azaltacaktır. (5)

Kullanımı ve Yan Etkileri:

Elma sirkesi küçük miktarlarda nispeten güvenlidir ancak bazı insanlarda diş minesini aşındırabilir veya mide rahatsızlığına neden olabilir. Büyük miktarları uzun süre tüketmek güvenli olmayabilir.

elma sirkesi kullanımı

Bir dozu, su ile karıştırılmış ve yemeklerden önce veya sonra alınan 1-2 yemek kaşığı (15-30 ml) şeklindedir. Doğal ve organik olanlarını kullanmak önemlidir. Çünkü aşırı fermente olmuş organik olmayan sirkeler mide problemlerine sebep olabilir. İyi bir alternatif olarak; Wefood Organik elma sirkesini buraya tıklayarak deneyebilirsiniz.

Aç karnına alınan Organik Fermente Elma sirkesi mide yanmasını giderip azalan mide enzimini yerine koyacaktır. Aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için besinlerle alınan bakterileri de yok edecektir. (7)

 

Hazırlayan: Diyetisyen Damla Türkay

 

 1. https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar#4.-May-aid-weight-loss
 2. Vinegar supplementation lowers glucose and insulin responses and increases satiety after a bread meal in healthy subjects - E Östman, Y Granfeldt, L Persson & I Björck, European Journal of Clinical Nutrition, 2005
 3. Varieties, production, composition and health benefits of vinegars: A review - Chin Wai Ho, Azwan Mat Lazim, Shazrul Fazry, Umi Kalsum Hj Hussain Zaki, Seng Joe Lim, Food Chemistry 2017.
 4. Antimicrobial effects of vinegar against norovirus and Escherichia coli in the traditional Korean vinegared green laver (Enteromorpha intestinalis) salad during refrigerated storage - Shin Young Park, Sujin Kang, Sang-Do Ha, 2016.
 5. https://blog.kapiva.in/wellness/benefits-of-drinking-apple-cider-vinegar-everyday/
 6. Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes - Carol S. Johnston, Cindy M. Kim,Amanda J. Buller. 2004
 7. http://www.diyetisyenyesimtemel.com/blog/midenizi-rahatlatan-tiyolar.html

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın