Pulsating Leaf

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çocukların büyüme dönemlerinde yemek yiyerek beslenmeleri oldukça önemlidir. Yiyeceklerin sağlıklı olması hem gelişimlerini olumlu yönde etkilerken hem de sağlıklı vitaminlerin, minerallerin alınmasına fayda sağlar. Ana öğünler dışında yiyeceklerine atıştırmalıklar eklemek beslenme bakımından uzun süre aç kalmalarını engelleyen bir yardımcıdır. Atıştırmalıkların sağlıklı olmasına ve abur cubur gruplarından uzak durulmasına dikkat edilerek oldukça güzel ara öğünler hazırlanabilir.

Cocuklar icin saglikli atistirmaliklar

Hazır ve işlenmiş gıdalar çocukların gelişim dönemlerinde oldukça uzak durulması gereken zararlı besinlerdendir. Bunların yerine evde ebeveynlerin kendilerinin yapabileceği oldukça pratik tariflerle atıştırmalık hazırlanması beslenmeye olumlu yönde yardımcı alternatifler olacaktır.

Paketlenmiş olan ve işlem görmüş abur cuburlar uzun vadede obeziteden kalp rahatsızlıklarına kadar birçok sağlık sorununa neden olur. Alıştırma konusunda ebeveynlerin oldukça hassas davranması ve çocukların bu gıdalardan uzak tutulması önemli bir kriterdir. Evlerde sağlıklı ve doğal besinlerle, katkı maddesi bulundurulmadan hazırlanan alternatif atıştırmalıklar beslerken vücuda gerekli olan vitaminlerin alımını pratik hale getirir. Bu sayede açlık süresi uzamazken çocuk hazır gıdaların formlarına özenmeyerek evde sağlıklı atıştırmalıklar tüketebilir.

Çocukların beslenmesi için ekstra önem taşıyan atıştırmalıklar ne kadar organik ve ne kadar evde yapılmış olursa o kadar fayda sağlayacaktır. Evde yapılması mümkün olmayan ve vakit anlamında sorun yaşayan aileler sağlıklı ürünler üreten markaların atıştırmalıklarından da faydalanabilir. Bu sayede en yüksek faydayı sağlayan ve işlenmiş ürünlerden uzak durulmasına imkân tanıyan yiyecekleri çocuklarıyla buluşturma imkânı bulur.

Meyve Cipsleri

Hazır ve paketli gıdalar arasında en sevilen yetişkin ve çocuk fark etmeden cips gruplarıdır. Oldukça lezzetli olan ve keyifle tüketilen cipsler yağ oranları, ısıl işlemleri ve içerisinde bulunan maddelerden dolayı uzun vadede metabolizma dengesini bozabilir. Bu şekilde sağlıksız olan bir gıda tüketiminin önüne geçebilmek ve çocukların özendiği cipslerin meyvelerden oldukça sağlıklı bir şekilde yapılması mümkündür.

Sağlıklı atıştırmalıklar arasında bir alternatif olan meyve cipsleri özellikle elma ve muzla yapılarak oldukça lezzetli olabilir. Elma cipsi yapımı olarak oldukça pratik bir alternatiftir. Elmalar ince dilimlenerek limon sürülerek fırın tepsisine dizilir. Üzerine dökülen tarçın sonrasında fırına atılarak kızarana kadar pişmesi beklenir. Soğuduktan sonra ise çıtır çıtır yenerek oldukça lezzetli bir cips formu yakalanır. Muz cipsi ise limon suyu üzerine gezdirilerek bir saat kadar fırında pişirildikten sonra yemek için hazırdır. Her iki cipsin bir gece fırında kalması ise oldukça çıtır bir kıvam yakalanması için uygun bir yöntemdir.

Yulaf ve Granola Pratikliği

Yulaf ve granola günümüzde sağlıklı atıştırmalıkların yapımlarında en sık kullanılan yardımcılardandır. Sağlıklı bir şekilde çocukların ve yetişkinlerin tüketebileceği bu ürünler vücudun ihtiyacı olan tüm enerjiyi sağlayabilir. Granola asıl malzemesi yulaf olan içerisine ölçülü miktarlarda fındık, bal, üzüm gibi malzemelerin katılarak fırına verilip kıtır kıtır bir lezzettir. Yoğurtla oldukça besleyici olarak tüketilebileceği gibi kahvaltı ve ara öğünlerde de pratik bir gıda olarak sofralarda yer alır.

Yulaf topları, yulaflı yoğurt gibi karışımlar besleyici olup birçok farklı hamur işi yerini tutabilecek kurabiye ve poğaça yapımında da kullanılabilen bir mucize üründür. Çocukların dışında zayıflama ve diyet programlarında da önemli bir yeri olan yulaf damak tadına göre şekillenebilir.

Granola birçok ürünün bir araya gelmesiyle oluşturulan oldukça sağlıklı bir atıştırmalıktır. Birçok farklı şekilde hazırlanması mümkün olan granolanın hazır paketleri de bulunmasından dolayı mutlaka bilinen markaların kaliteli olan ürünleri tercih edilmelidir. Bu sayede çocuklara maksimum fayda sağlayan yiyeceklerin kullanılması mümkün olacaktır. Granola ve yulaf kullanılarak türlü hamur işleri, tatlılar ve yemeklerin yapılması mümkün iken işlenmiş gıdalardan bu sayede uzak durulması sağlanmış olur.Evde bebek ve çocuklar için yapılan sağlıklı atıştırmalıklar özellikle okul çağında olan çocukların beslenme programlarında yer almalıdır.

Smotthie Atıştırmalıkların Doyuruculuğu

Smotthie yapımı oldukça kolay olan ve her ürünü içerisine katabileceğiniz oldukça sağlıklı bir içecektir. Maydanoz, meyve, sebze gibi besinlerin bir arada bulunduğu ürünlerin blender yardımıyla çekilerek damak tadına uygun hale getirilmesiyle oldukça besleyici smotthi yapılması mümkündür.

Yiyecek tüketilmemesi ya da istenmemesi halinde, meyvelerin ve sebzelerin çocuklar tarafından beğenilmemesi durumunda yapılan karışım içecekler tam bir kurtarıcı olur. Günümüzde her meyve ve sebzenin bol miktarda bulunması, mevsiminde tazelikleriyle toplanarak sofralara gelmesiyle yapılan içecekler çocuklar için oldukça faydalı olan ara öğünlerden olur. Atıştırmalıkların en sağlıklısı olan smoothieler ıspanak, meyvelerin her birinden, taze yeşillikler olarak yapılabileceği gibi sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde oldukça sağlıklıdır.

Glütensiz Beslenmedeki Sağlık

Glüten günümüzde son derece önemli besin grupları arasında yer alır. Glüten olan ürünler bazı bebek ve çocuklarda alerji yapabiliyorken bu durumun fark edilmemesi geç kalınması halinde ciddi sağlık sorunları oluşabiliyor. Buğday içerisinde yer alan protein olan glüten kişilerde fazla tüketilmesi halinde kilo alımı ve obezite gibi uzun vadede problemler oluşturabileceğinden mutlaka kontrollü bir şekilde tüketimi önem taşır.

Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanırken ya da piyasada yer alan sağlıklı ürünlerin tüketiminde mutlaka glütensiz olanları tercih edilmelidir. Et, meyve ve sebzeler glüten içermeyen gıdalar olmasından dolayı sağlıklı bir şekilde tüketilebilirken hamur işi gruplarında glüten bulunmayan unların kullanımı fayda sağlayacaktır. Glütensiz kek, kurabiye gibi atıştırmalıklar çocuklarda sağlıklı bir şekilde tüketilebilirken aynı şekilde yetişkinlerin kilo vermesi ya da alerjik reaksiyonlarında glüten bulunmayan bu tarz yiyecekler listelerinde yer alabilir.

Glüten tüketiminin fazla olması ve kontrol edilmeden tüketilmesi ileri vadede çölyak rahatsızlığı oluşumun zemin hazırlamaktadır. Kontrollü hatta tüketilmesi sınırlı olması halinde hastalıkların hazırlanmasına engel olunarak sağlıklı besinlerin tüketilmesi mümkündür.

Yeni Atıştırmalıklar

Organik Yaşamdan Atıştırmalıklar

Bir meyve ya da sebzelerin tüketilmesinde yetişkinlerde olduğu gibi özellikle çocukların beslenmesinde ekstra dikkat edilmesi gereken noktadır. Dalından ya da toprağından doğal bir şekilde yetiştirilmiş ürünlerin kullanımıyla hazırlanan gıdalar oldukça sağlıklı besinlerin vücuda alınmasına fayda sağlar.

 Tuzlu ve tatlı birçok gıdanın organiği tüketilmesi faydalı iken güvenli bir şekilde çocuklara yedirilmesi de mümkün olmalıdır. Bu nedenle evlerde yer alan gıdalar için alışverişlerde organik ürünler tercih edilmelidir. Organik olan besinlerin içeriğinde zararlı bir madde bulunmadığından tüketilmesi oldukça sağlıklı olacaktır. Büyüme çağı beslenme bakımından önemli iken organik ürünler atıştırmalık ve ana öğünlerde tercih edilmelidir.

Atıştırmalıkların tüketilmesi sırasında organik olarak evde yapılan besinlerin tercih edilmesi önemlidir. Bu sayede vücuda alınan besinlerin hormonsuz olması ve doğal yapılarının bozulmadan en saf haliyle tüketilmesi mümkün olacaktır. Hurma, pekmez, meyveler ve sebzelerle hazırlanabilecek olan tatlılar, kurabiyeler, kekler, hamur işleri oldukça sağlıklı atıştırmalıklar olup maksimum fayda sağlayacaktır.

Sağlıklı atıştırmalıklar için evde hazırlanması için vakit olmadığı durumlarda bilinen ve kaliteli markaların ürettiği organik ürünlerinde kullanılması mümkündür. Bu durumda dikkat edilmesi gereken kalitesi ve içeriğinde yer alan besinlerin organik olmasıdır. Şeker kullanılmadan doğal şekerlerin tatlandırılmasıyla üretilen tatlılar, içeriğinde glüten bulunmayan kekler oldukça sağlıklı atıştırmalıklardır. Hazır ve işlenmiş gıdalar yerine bu tarzda sağlıklı atıştırmalıkların tüketilmesi konusunda aileler bilinçlendirilmeli ve çocukların bu atıştırmalıklara yönelmesi keyifli hale getirilmelidir.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın