Bitkisel Süt Nedir?

Bitkisel Süt (Vegan Süt) Nedir?

Geçmiş zamanlardan bu yana bitkisel süt yerine hayvansal sütlerin sağlıklı olduğuna inanılarak günümüze kadar bir kanı oluşmuştur. Günümüzde ise bu durumun aksine bitkisel sütlerin oldukça faydalı olduğu araştırmacılar tarafından ortaya konmuştur.

Bitkisel sut nedir

 İçerisinde hayvansal herhangi bir madde barındırmayan ve tamamen bitkisel olan sütlere bitkisel süt denir. Lezzetlerine göre birçok farklı çeşidi bulunup en sık kullanılanları badem sütü, soya sütü, kaju sütü, yulaf sütü ve Hindistan cevizi sütüdür. Tek başlarına içilebilecekleri gibi gıdaların içerisine katılarak da tüketilmesi sağlanabilir.

İçerikleri çeşitlerine göre değişkenlik gösteren ve bazı vitaminlerinde eklenerek zenginleştirilmiş süt kıvamında içeceklerdir. Bitkilerin ıslatılıp öğütülmesi sonrasında süzülmesiyle oluşan bitki sütleri birçok bitkiden farklı yollarla elde edilir.

Bitkisel sütler laktoz içermemesinden ve yağ oranlarının oldukça düşük olmasından dolayı hayvansal sütlere oranla daha çok fayda sağlar ve tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle laktoz alerjisi yaşayan ve hayvan haklarının savunucuları tarafından bitkisel sütler günümüzde sıklıkla kullanılan sütlerdendir.

Bitkisel Sütler Neden Tercih Edilmelidir?

Bitkisel sütler içeriğinde yer alan vitaminlerden dolayı günümüzde sıklıkla tercih edilen süt gruplarındandır. Bitkilerden elde edilen sütlerin genellikle laktoz bulundurmayan ve kolay hazmedilir bir yapıları bulunur. Bu sayede hayvansal sütlerin hazımsızlık, şişlik ve gaz gibi sorunları bitkisel süt tüketiminde görülmeyen durumlardır.

 Sağlıklı ve güvenli bir şekilde tüketilmesinde fayda bulunurken marketlerde birçok farklı çeşidi kişilerin damak tatlarına göre şekillendirilmiştir. Bitkisel sütleri tüketmek isteyen kişiler birçok farklı çeşitle karşılaşabileceği gibi içeriği zenginleştirilmiş sütleri tercih ederek kendi tüketimine de fayda sağlar.

Alternatif olarak fazla olmaları, yapımlarının oldukça kolay olması ve vitamin deposu olmasından dolayı bitkisel süt kullanımına özen gösterilmelidir. Her bitkisel sütün kendine göre zenginleştirilmiş içeriği bulunur. Hindistan cevizi sütü metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olurken, soya sütü içerisinde protein, pirinç sütü içerisinde karbonhidratın yanı sıra kompleks vitaminler yer alır. Her sütün kendine göre faydalı depoları bulunurken mutlaka tüketilerek bu faydaların kullanılması gereklidir.

Bitkisel sütlerin içeriklerindeki yağ oranlarının düşük olması, laktoz ve kolesterol içermemeleri, doymuş yağ oranlarının yüksek olması gibi etkenler nedeniyle tercih edilmesi özellikle gerekli besin sınıfındadırlar. Tüketilmesi kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirerek, huzursuz bacak sendromu ve kabızlık şikâyetlerinin iyileştirilmesinde etken rol oynar.

Bitkisel Süt Nasıl Yapılır?

Katkı maddesi bulunmadan hazırlanan bitkisel sütlerin üretimleri oldukça kolaydır. Kişiler dilerlerse evlerinde de pratik bir şekilde bitkisel süt yapabilir ve sağlıklı bir şekilde güvenle tüketebilir. Soğuk sıkım sebze sıkacağı ya da blender kullanılarak istenilen bitkinin sütünü çıkarmak mümkündür. Örneğin badem sütü ya da kaju sütü elde edilmek isteniyorsa öncesinde suda bekletilerek yumuşaması sağlanır ve sonrasında blender ya da sebze sıkacağı kullanılarak sütü elde edilebilir.

Bitkisel süt yapımı oldukça basit olup evde kendinizin yapacağı sütler hayvansal sütlere  göre daha sağlıklı ve güvenlidir. Gönül rahatlığıyla tüketilebilen bitkisel sütler buğday, baklagil, kuruyemiş ve tohumlar kullanılarak kolay bir şekilde elde edilebilir.

Bitkisel süt çeşitleri nelerdir?

Bitkisel Süt Çeşitleri

Bitkisel sütler yapımları ve içerikleri itibariyle birçok farklı çeşide ayrılır. Kişiler isterlerse evlerinde bitkisel süt yapabilirken marketlerde de tüm bitkisel ürünlerin sütleri mevcuttur. Faydaları ve kişilere sağladığı sağlıktan dolayı bitkisel süt çeşitlerini iyi bilmek önem taşır. En sık kullanılan bitkisel süt türü badem sütüdür ve kabuklu yemişler arasında sütü en sık kullanılan olarak bilinir. Kalsiyum değeri fazla protein bakımından fakir bir süttür. Soya sütü demir bakımından zengin bir bitkisel süt olup içerik itibariyle inek sütüne en yakın süt konumundadır. Doymuş yağlar yer alıp kolesterol içermeyen soya sütü kalp hastalığı risklerini de minimuma indirir.

Hindistan cevizi sütü anti bakteriyel özelliği sayesinde metabolizmanın iyileşmesinde büyük rol oynar ve bu nedenle özellikle metabolik sorunlar yaşayan kişiler tarafından tüketilmesinde fayda bulunur. Yulaf sütü ise bağışıklık sistemini güçlendirerek kan şekerini düşürücü özelliği vardır. Özellikle diyet yapan ya da yediklerine dikkat eden kişilerin tercih ettiği süt sınıfında yer alır.

Bitkisel sütlerin her bir çeşidi farklı özellikte olup birçok fayda sağlar. Bu faydaların bilinerek ve sütlerin özellikleri araştırılarak tüketim yapılması en sağlıklı yoldur. Piyasada yer almayan istenilen bitkiden süt yapılabilmesi de oldukça kolaydır. Bu nedenle bitkisel sütlerin erişimleri de kolay bir şekilde olacaktır.

Bitkisel Süt Ne İşe Yarar?

Laktoz intoleransı ve süt alerjisi bulunan, kolesterol hastaları ve vejetaryen olan kişiler hayvansal sütler, gıdalar yerine bitkisel sütleri tercih etmelidir. İçeriklerinde yer alan vitamin depoları nedeniyle bağışıklık güçlendirmesi açısından çocuk ve hastaların daha sık tüketmesi önerilir.

Bitkisel süt kullanımı kontrollü bir şekilde olmalıdır. Bunun en önemli nedeni ise içerikleri zenginleştirilirken kullanılan kimyasal maddelerdir. İçeriğinde şeker yer alan sütlerin tercih edilmemesi ve mutlaka etiketlerinin okunması gereklidir.

Alternatif olarak birçok farklı çeşidinin olması, vitamin bakımından zengin olmaları ve yapımlarının oldukça kolay olmasıyla erişebilir olması son derece önemli olup tüketim miktarını arttıran etkenlerdir. Sağlık ve ekolojik bakımdan sağladığı faydalar göz önünde bulundurularak hareket edilmeli ve kişilerin mutlaka bitkisel sütleri tüketmesi önerilmelidir.

Bitkisel Sütlerin Ekolojik Faydaları

Bitkisel sütler doğa dostu sütler olarak ekolojik bakımdan hayvansal sütlere oranla daha çok fayda sağlar. Küresel ısınma için önemli olan hayvansal sütler bitkisel sütlere göre daha fazla zarar verir. Bitkisel sütlerin üretimlerinde tarımda az yer kaplanırken hayvansal sütlerin üretimleri için daha geniş bir toprak yapısına ihtiyaç duyulur. İçeriğinin hazırlanması ve piyasaya sunulması sırasında emek yanı sıra su tüketimi de oldukça fazla olmasına rağmen hayvansal sütlerin su oranları daha yüksektir. Kısacası hayvansal sütlere ve üretimlere göre daha az su, daha az toprak, daha az karbon salınımı gibi etkenlerde dolayı ekolojik ortama oldukça fayda sağlar. Günümüzde bu farkındalığın yaşanması hayvansal sütlerden çok bitkisel sütlerin tüketimini arttırmıştır.

Tüm bu nedenler ve faydalar göz önünde bulundurularak süt tüketimi alışkanlıkları değiştirilmelidir. Bitkisel sütlerin sağlık bakımından da birçok faydası bulunup özellikle metabolizma iyileştirilmesi, kalp hastalıklarını önleme, yağlanma sorunlarının önüne geçilmesi gibi birçok farklı faydası da bulunur.

Bitkisel Sütlerin Sağlığa Faydaları

Bitkisel sütler içerik itibariyle oldukça zengin vitamin depolarıyla dolu olup kişilere sağlık açısından geniş kapsamlı faydalar sunar. Laktoz barındırmadan üretilen bu sütler özellikle mide ve bağırsak sorunları yaşayan kişiler tarafından tercih edilir. Sindirilmesi kolay ve hazımsızlık ya da şişlik şikâyetleri oluşmadan gönül rahatlığıyla tüketilebilen sağlıklı sütlerdir.

Badem sütü kas gelişimi ve kemikle için fayda sağlarken özellikle çocukların tüketmesi maksimum yarar sağlayacaktır. Özellikle yetişkinler tarafından smotthie yapımında sıklıkla tercih edilen bir süttür. Hindistan cevizi sütü metabolizma üzerinde olumlu etki gösterirken soya sütü kan dolaşımını hızlandırarak kolesterol seviyesinin düşmesinde büyük rol oynar.

Süt ürünlerinden bitkisel olan sütler tercih edilecekse piyasada yer alan demir, kalsiyum ve d vitamini içerdiğinden emin olunarak tüketim sağlanmalıdır. Bu sayede alınması gereken tüm gerekli besin depoları bitkisel sütler sayesinde doldurulmaya yardımı olur.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın