Pulsating Leaf

Açai Tozunun Faydaları Nelerdir?

Son dönemin popüler yiyeceklerinden açai tozundan bahsetmek istiyorum. Daha önce açai tozunu duymadıysanız ya da adını duydunuz fakat ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. Yazının sonunda açai tozunun faydaları ve nasıl tüketebileceğinize dair bir fikriniz oluşacaktır.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Açai Tozunun Faydaları Nelerdir?

Açai Tozu Nedir?

Açai tozu, açai meyvelerinden elde edilmektedir. Bu meyve Orta ve Güney Amerika'nın yağmur ormanlarındaki açai palmiye ağaçlarında yetişir. Koyu mor bir rengi vardır. Üzüm gibi yuvarlaktır hatta açai üzümü olarak da adlandırılır. Meyvenin tadı hafif metalik bir tat ile çikolata, çilek karışımı olarak tanımlanmıştır. Amazon yerlileri tarafından yıllardır tüketilen bir meyvedir.

Açai Tozu Nedir?

Açai Tozu Besin Değeri

Açai tozunun popüler olmasını sağlayan içermiş olduğu besin öğeleridir. İçeriğinde bulunan besin öğeleri açai tozunun faydaları üzerinde etkilidir. Açai meyvesi antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Örneğin meyveye koyu mor rengini veren antosiyanin adı verilen bir antioksidandır. Meyvenin sahip olduğu antioksidan etkiler büyük ölçüde içerdiği fenolik bileşikler ile ilişkilendirilmiştir.

Açai meyveleri yağ asitleri, özellikle oleik, palmitik ve linoleik asitler açısından zengindir. Bunların yanı sıra lif oranı da iyi bir düzeydedir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre 3 gram açai tozu; 

  • 20 kalori
  • 0 gr protein
  • 1,5 gr toplam yağ
  • 1 gr karbonhidrat
  • 1 gr lif
  • 6 miligram (mg) kalsiyum

içerir. Ayrıca şeker oranı düşük ve mineral bakımından zengindir. Açai tozunun besin değerlerine göz attıktan sonra açai tozunun faydaları neler onlara bir bakalım.

Açai Tozunun Faydaları

Antioksidanlar vücudumuz için önemlidir. Çünkü serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı bizi korur. Serbest radikaller kanser, kalp hastalığı gibi hastalıklara yol açabilir. Gıdalardaki antioksidan değeri ORAC adı verilen bir test ile belirlenir. ORAC, Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi anlamına gelir. Açai meyvesinin ORAC değeri oldukça yüksektir. Öyle ki listenin başına oldukça yakın bir sırada yer alır.

Açai Tozu

Yapılan çalışmalar açai meyvesinin kolesterol düzeylerini düşürebileceğini gösterir. 2011 yılında yapılan bir çalışmada 10 kilolu yetişkin ele alınmış. Bu bireyler bir ay boyunca günde iki kez açai smoothieleri yemiş. Elde edilen sonuçlarda toplam kolesterol ve LDL olarak bilinen kötü kolesterol daha düşük çıkmıştır. Fakat bu çalışma küçük bulunmuş ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte açai, kolesterolün vücudunuz tarafından emilmesini önleyen bitki sterolleri içermektedir.

Açai meyvesi içerdiği lif miktarı ile bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bağırsakların iyi çalışmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır.

Yapılan bazı çalışmalar antioksidanlar gibi polifenolik bileşiklerden zengin bir beslenmenin bazı beyin hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını gösterir. Açai meyvesinde yer alan antosiyanin oksidatif stresi ve iltihabı azaltarak beyin sağlığı üzerinde fayda sağlayabilir. Ayrıca antosiyaninlerin hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir.

Açai Tozu Nasıl Tüketilir?

Hem test tüpü hem de hayvan çalışmaları açai meyvesinde kanser önleyici bir etki bulunduğunu ortaya koydu. Yapılan çalışmalardan bir tanesinde açai posasının kolon ve mesane kanseri üzerinde etkili olduğu belirtilmiştir. Fakat diğer bir çalışmada ise mide kanseri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak araştırmacılar açai meyvesinin ileriki dönemlerde kanser tedavilerinde etkin bir rol oynayabileceğini fakat daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir.

Açai Tozu Nasıl Tüketilir?

Açainin taze meyve halindeki raf ömrü oldukça kısadır. Bu yüzden farklı tüketim şekilleri de öne çıkmaktadır. Bunlar arasında dondurulmuş, kurutulmuş toz ve meyve suyu şeklindedir. Meyve suyu olarak tüketilecekse dikkat edilmesi gerekir. Bu tip ürünler genellikle ilave şeker içerir. Açai tozu ise meyvenin en sık kullanılan formudur. Açai tozunu yoğurt, süt, bitkisel süt, smoothie gibi yiyeceklerinize karıştırabilirsiniz. Siz de açai tozunu denemek isterseniz  buradan ulaşabilirsiniz. Ürünümüz gluten ve hayvansal gıda içermez. Ayrıca organiktir.

Açai Bowl Tarifi

Açai Bowl Tarifi

Süt ya da bitkisel sütünüze 2 yemek kaşığı kadar açai tozu ekleyin. Ardından muz ekleyerek blend ediniz. Oluşan karışımı bir kâseye alarak üzerini dilediğiniz meyve ve kuruyemişler ile süsleyebilirsiniz. Üzerine ilave edecek olduğunuz kuruyemişler ya da tohumlar yiyeceğinizin protein değerini arttırır. Ayrıca daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu arada kilo verme amaçlı böyle bir tabak hazırlıyorsanız tüketim miktarına dikkat etmelisiniz. Hafif bir kahvaltı olarak ya da ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

Hazırlayan: Gıda Mühendisi Selinay Laçindağ

Kaynaklar:

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın