Pulsating Leaf

Vegan ve Vejetaryen Farkı Nedir?

Hem veganlık hem de vejetaryenlik popülaritesi artmakta olan beslenme türleridir. Bununla birlikte, özellikle vejetaryenliğin çeşitli varyasyonları olduğu için, bazı insanlar bu iki diyet arasındaki farkları biraz kafa karıştırıcı bulabilir. (1)

Vejetaryen diyette; et, kümes hayvanları veya balık gibi herhangi bir hayvan eti yenmezken vegan diyette ise, daha katı kurallar bulunmaktadır. Ek olarak veganlar; süt, yumurta ve hayvanlardan elde edilen diğer tüm ürünleri tüketmekten kaçınırlar. Veganlık aslında vejetaryenliğin bir alt beslenme türüdür. (2)

Hazırlayan: Diyetisyen Damla Türkay

Vegan ve Vejetaryen Farkı Nedir?

Vejetaryen Beslenme Nedir?

Vejetaryen Topluluğuna göre vejetaryen, et, kümes hayvanları, av hayvanı, balık, kabuklu deniz ürünleri veya hayvan kesiminin yan ürünlerini yemeyen kişidir. (3)

Vejetaryen diyetler çeşitli seviyelerde meyve, sebze, tahıl, bakliyat, kuruyemiş ve tohum içerir.

Süt, bal ve yumurtanın dahil edilmesi, takip edilen diyetin türüne bağlıdır.

En yaygın vejetaryen türleri şunlardır:

Lakto-ovo vejetaryenler: Tüm hayvan etlerinden kaçınan, ancak süt ve yumurta ürünlerini tüketen vejetaryenler.

Lakto vejetaryenler: Hayvan eti ve yumurtadan kaçınan, ancak süt ürünleri tüketen vejetaryenler.

Ovo vejetaryenler: Yumurta hariç tüm hayvansal ürünlerden kaçınan vejetaryenler.

Veganlar: Tüm hayvansal ve hayvansal kaynaklı ürünlerden kaçınan vejetaryenler. (2)

Et veya kümes hayvanları yemeyen ancak balık tüketen kişiler pesketaryen olarak kabul edilirken, yarı zamanlı vejetaryenler genellikle fleksitaryenler (esnekler) olarak adlandırılır.

Bazen vejetaryen olarak kabul edilmelerine rağmen, pesketaryenler ve fleksitaryenler hayvan eti yerler. Dolayısıyla teknik olarak vejetaryenlik tanımına girmezler.

Vejetaryen Beslenme Nedir?

Vegan Beslenme Nedir?

Bir vegan diyeti, vejetaryenliğin en katı biçimi olarak tanımlanabilir.

Veganlık, şu anda Vegan Society tarafından her türlü hayvan sömürüsünü ve zulmü mümkün olduğunca dışlamaya çalışan bir yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır (4). Bu, besinler ve ayrıca diğer amaçlar için sömürüyü içermektedir.

Bu nedenle, vegan bir diyet sadece hayvan etini değil, aynı zamanda süt, yumurta ve hayvanlardan gelen diğer içerikleri de tüketmemeyi kapsar. Bu içeriler aşağıdakiler gibidir:

 • Jelatin
 • Bal
 • Karmin (Cochineal adında bir böcekten üretilen bir boya maddesidir. Gıda katkı maddelerden biridir.)
 • Pepsin
 • Gomalak (Hindistan ve Tayland topraklarında yaşayan, lac böceğinin salgıladığı doğal bir reçine, bir polimerdir.)
 • Albümin
 • Peynir Altı Suyu
 • Kazein
 • Bazı D vitamini formları  
         Vegan Beslenme Nedir?

Vejetaryenler ve veganlar genellikle benzer nedenlerle hayvansal ürünleri yemekten kaçınırlar. En büyük fark, hayvansal ürünleri kabul edilebilir bulma derecesidir.

 • Örneğin hem veganlar hem de vejetaryenler, sağlık veya çevresel nedenlerle eti diyetlerinden çıkarabilirler. Veganlar ayrıca, sağlıkları ve çevre üzerinde en büyük etkiye sahip olduğuna inandıkları için tüm hayvansal yan ürünlerden kaçınmayı seçerler.
 • Etik açıdan, vejetaryenler hayvanları yemek için öldürmeye karşıdırlar, ancak genellikle hayvanlar yeterli koşullarda tutulduğu sürece süt ve yumurta gibi hayvansal yan ürünleri tüketmeyi kabul edilebilir görürler.
 • Öte yandan veganlar, hayvanların yiyecek, giyecek, bilim veya eğlence için olsun, insanların kullanımından muaf olma hakkına sahip olduğuna inanırlar. Sonuç olarak, hayvanların yetiştirildiği veya barındırıldığı koşullardan bağımsız olarak tüm hayvansal yan ürünlerden kaçınmaya çalışırlar.

Her türlü hayvan sömürüsünden kaçınma arzusu, veganların süt ve yumurtadan vazgeçmeyi seçmelerinin nedenidir.

Vejetaryenler ve veganlar, hayvanların insanlar tarafından kullanımına ilişkin inançlarında farklılık gösterir. Bu nedenle bazı vejetaryenler hayvansal kaynaklı ürünleri tüketirken veganlar tüketmez.