Protein Tozu Nedir?

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu deyince sanıyoruz ki birçoğunuzun aklına sporcu hayatı, spor alışkanlıkları ya da spor gelecektir. Bu durumun aslında birçok haklı sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, çok yüksek protein içeriğine sahip bir besin takviyesi olan protein tozları, sporcuların kas yoğunluğunu artırmak için ilave olarak kullandığı besin kaynaklarıdır. Günümüzde en çok bilinen ve kullanılan formu, peynir altı suyu proteini olsa da - adından da anlaşılacağı gibi bu protein tozu, peynir altı suyundan yani hayvansal kaynaklardan elde edilir - bitkisel kaynaklardan üretilen protein tozları da bulunmakta. Bunun bir örneği olan Nustil Plant Mix, 7 farklı bitkiden (bezelye proteini, organik prinç proteini, hindistan cevizi tozu, yulaf tozu, kinoa tozu, teff tozu, kakao tozu) oluşan bir içeriğe sahiptir.

Protein tozu nedir


Özellikle spor ve egzersiz ile uğraşanlar için üretilen gıda takviyesi niteliğindeki bu ürünler son yıllarda çokça karşımıza çıkmakta.  Kısaca özetlemek gerekirse, protein, vücudun kendini yenilemesi için gerekli olan hücrenin büyümesini ve gelişmesini sağlıyor. Protein kasları güçlendiriyor, vücut direncini yükseltiyor ve kansızlık sorununu çözüyor. Protein tozlarının kullanımı kaslardaki gelişimi hızlandırıyor. 

Ayrıca burada belirtmekte fayda var ki protein tozu sadece spor yapan kişiler tarafından kullanılan bir ürün olarak düşünülmesin. Protein tozlarının çok fazla çeşidinin mevcut olduğunu söylemek mümkün. Az önce de belirttiğimiz gibi, protein tozlarının büyük bir kısmı peynir altı suyundan üretiliyor anca bitkisel kaynaklardan üretilen protein tozları da yer almakta. Protein tozları genellikle antrenman öncesi ve sonrası kullanılıyor. Unutmamalıyız ki hangi yaş grubundan olursa olsun, protein, vücudun sürekli şekilde ihtiyaç duyduğu besin çeşitlerinden biri ve oldukça önemli. Protein açısından zengin olan protein tozları günlük protein ihtiyacını karşılamak ve protein yönünden zengin bir diyet sürdürmek amacıyla sıklıkla tercih edilen gıdalar arasında yer alıyor.

Protein Tozunu Kimler Kullanabilir?

Spor Yapanlar – Protein, doğal yollarla yani besinlerle alınabilir. Bununla birlikte, spor yapan kişiler (özellikle fitness, crossfit gibi ağır sporlarla ilgilenen kişiler) çok daha fazla proteine ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle de sporcular günlük protein ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, doktor kontrolünde, protein tozu kullanmayı tercih etmeliler. Ayrıca protein tozu kullanma amacı da elbette ki oldukça önemli: Eğer amacınız kas kütlesini artırmak ise, protein ağırlıklı beslenmek gerekir ve beslenme programınızdaki proteinin çoğunluğu yiyeceklerden gelmelidir. Elbette ki protein eksiğinizi protein tozu gibi sporcu besinlerinden faydalanarak kapatabilirsiniz. Özеlliklе vücut gеliştirmе spоruyla uğrаşıyorsanız, ağırlıklı оlarak prоtein kаynаklı beslenmeniz gеrеkmekte. Bu durum, aynı zamanda kas kütlelerinizin dе artması anlamına gelecektir. Dolаyısıylа beslenme programınızı prоtein ağırlıklı olаrаk hаzırlаmаnız gerekecektir. 

Diyet Yapanlar – Proteinle ilgili bir başka ilginç bilgi ise tokluk hissini güçlendirdiği. Üstelik protein tokluk hissini güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda da bir sonraki öğünde yeme ihtiyacını azaltıyor. (Size bizden ufak bir ipucu: Ana öğün ve ara öğünlerde protein yönünden zengin yiyecekler tüketmek gün boyunca iştahınızı dizginlemenizi kolaylaştıracaktır.) Protein tоzu kullanımı dа bu nеdеnlе diyet yapanlar için önemli bir seçenek olacaktır.

Protein Tozunu Kimler Kullanmamalı? –  Öncelikle protein tozu  ve kalsiyum ilişkisindeki dengeye oldukça dikkat etmek gerekiyor. Güçlü kemiklerin oluşmasında büyük rol oynayan kalsiyum, ekstra protein tüketimi durumunda riske giren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. İdrar aracılığıyla kaybedilen her kalsiyum miktarında protein tüketimindeki artış etkin rol alıyor. Böbreklerle doğrudan ilgili olan bu durum da fazla protein tozu  tüketiminin uzun vadede böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyebileceği riskini ortaya çıkarıyor. Buradan da anlaşılacağı gibi, böbrek rahatsızlığı olanların protein tozu  kullanımı tavsiye edilmiyor. 

Ayrıca, besinlerden elde edilen proteinin günlük olarak yeterli gelmemesi halinde protein tozu kullanma talimatı da gözetilerek nizami bir biçimde tüketilmesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.


protein tozu nasil tüketilir

Protein Tozu Nasıl Tüketilir? 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre, normal bir kişinin ortalama günlük protein ihtiyacı 1 kilo için 0.8-1 gram aralığında değişmekte. Yani ortalama olarak 70 kilogram ağırlığındaki bir kişinin, günlük ihtiyacı olan protein 55-70 gram arasında değişkenlik gösteriyor.  Ayrıca, insan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için günde ortalama 60-80 gram proteine ihtiyaç olduğu da biliniyor. Günümüzde insanların yaşam tarzları, yeme içme alışkanlıkları ve yemek tercihleri, vücut için yeterli protein değerlerinin tam olarak karşılanamamasına sebep olabiliyor. Bu nedenle de protein tozları hayatımıza girmiş oluyor aslında.

 Protein tozunun nasıl ne kadar ve ne sıklıkla tüketilmesi gerektiği konusunda farklı bakış açıları mevcut. Protein tozunun sabah kalkar kalmaz, antrenmandan önce ya da sonra içilebileceği gibi günlük alınması gereken protein miktarını tamamlamak için günün herhangi bir saatinde de rahatlıkla tüketilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Birçok sporcunun anteman sonrasında tüketmeyi tercih etmesinin bir sebebi ise protein tozunun normal besinlere göre çok daha hızlı sindiriliyor olması.

Ayrıca, kullanılan protein tozu nun ölçeğine göre, su ya da az yağlı süt ile karıştırılarak kullanılması en ideali. Sütün kendisinde de belirli bir oranda protein olduğundan dolayı genellikle süt ile karıştırılarak içilmesi tercih ediliyor diyebiliriz. Bununla bilrikte su ile karıştırıldığında protein tozu etkisini kaybetmez ve vücutta daha hızlı sindirimi gerçekleşebilir. Dolayısı ile su ile birlikte de tüketilebilir diyebiliriz. Hatta profesyonel atletler genellikle daha hızlı emilim gerçekleşmesi için su ile tüketmeyi tercih ederler.


En Önemlisi Doğru Ölçü

Her tüketilen besinde olduğu gibi protein tozlarında da kullanılan ölçü oldukça önemlidir. Protein tozu kullanmadan önce kas kütlenizi, ne kadar sıklıkla ve hangi ağırlıkta spor yaptığınızı belirlemek gerekiyor. Sonrasında günlük protein ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz ve ne kadar protein tozu kullanmanız gerektiğinize karar verebilirsiniz. Protein tozlarının içindeki özel ölçekler yardımı ile günlük almanız gereken protein tozu miktarını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

protein tozlarının normal besin yerine kullanılmaması gerektiğini, sağlıklı bir diyetin yanında gıda takviyesi olarak tercih edilmesi gerektiğini de mutlaka hatırlatmak isteriz. Belirleyeceğiniz günlük protein ihtiyacınızı tamamlamak için sağlıklı bir diyetin yanında, doktor kontrolünde, protein tozu desteği olarak düşünebilirsiniz.

 Protein tozunun faydalari nelerdir


Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Proteinin, vücudun kendini yenilemesi için gerekli olan hücrenin büyümesini ve gelişmesini sağladığından bahsetmiştik. Ayrıca protein kasları güçlendiriyor, vücut direncini yükseltiyor ve kansızlık sorununu çözüyor. Protein tozlarının kullanımı kaslardaki gelişimi hızlandırıyor.

 • Kas kaybını önlemeye yardımcı oluyor.
 • Kemikleri güçlendiriyor, antrenman sonrası kas onarımında yardımcı oluyor.
 • Vejetaryenlerin protein alımına destek oluyor, protein desteği sağlıyor.
 • Öğünlerinizi planlamanıza yardımcı oluyor.
 • Kötü kolesterolünüzün düşürülmesine yardımcı olurken, iyi kolesterol seviyelerinizin artmasına yardımcı oluyor.
 • Bağışıklık fonksiyonlarınızı destekliyor.
Nustil Plant Mix nedir?

Nustil Plant Mix Nedir?

 • Glutensiz, Vegan ve yüksek protein oranına sahip bitkisel bir karışımdır.
 • Hazırlama Önerisi:
  • 1 bardak 1 bardak süte veya bitkisel süte 1 ölçek (15g) ekleyip, iyice karıştırıp içebilirsiniz. 
  • Yoğurda, kahvaltılık kaselerinize, smoothie'lerinize, çorbalarınıza veya hangi lezzetlere yakışacağını düşünüyorsanız onlara ekleyip tüketebilirsiniz. 
  • Günde 3-4 ölçek kullanabilirsiniz.
 • İçindekiler: Bezelye Proteini, Organik Pirinç Proteini, Hindistan Cevizi Tozu, Yulaf Tozu, Kinoa Tozu, Teff Tozu, Kakao Tozu
 • İlave şeker ve tatlandırıcı içermez.
 • Katkı ve koruyucu içermez.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın